Oλλανδία

Φαν Πέρσι από τα παλιά…

Με τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Φέγενορντ νίκησε 4-0 την Έμεν και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση. Καρέ από την Αλκμάαρ σε βάρος της Φορτούνα (4-2), για την οποία σκόραρε ο Λάμπρου.

Τι κι αν βαδίζει στο 36ο έτος της ηλικίας του; Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και οδήγησε τη Φέγενορντ σε εύκολη νίκη με σκορ 4-0 επί της Έμεν, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος. Ο Ολλανδός επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ (39’, 52’, 63’) και η ομάδα του Ρότερνταμ επέστρεψε στις επιτυχίες, που την διατηρούν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 76’ ο Μπεργκουί.

Την ανοδική της πορεία συνέχισε η Αλκμάαρ, η οποία νίκησε 4-2 τη Φορτούνα Σιτάρντ, έφτασε τις έξι νίκες στα επτά τελευταία παιχνίδια και παρέμεινε στην τέταρτη θέση και στο -3 από τη Φέγενορντ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26’ με πέναλτι του Κουπμάινερς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 37’ με τον Λάμπρου και μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έφτασαν και στην ανατροπή με τον Νοβάκοβιτς. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΖ ήταν καταιγιστική. Στο 54’ ισοφάρισε με τον Τιλ, επτά λεπτά αργότερα έκανε τη δική της ανατροπή με τον Ιντρίσι και ήρθε στο 75’ ο Κουπμάινερς να διαμορφώσει το τελικό 4-2.