Ιταλία

Φιλί ζωής από τον Ντέστρο στην Μπολόνια!

Η Μπολόνια είδε τον Μπογκά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίζει σε 1-1 για την Σασουόλο αλλά ο Ντέστρο ως... απομηχανής Θεός, χάρισε την τεράστια νίκη στην ομάδα του στο 96’ (2-1).

Γλίτωσε το «έμφραγμα» χάρη στον Ματία Ντέστρο η Μπολόνια!

Οι «ροσομπλού» είδαν τον 28χρονο φορ να εμφανίζεται ως... απομηχανής Θεός στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και να σκοράρει, χαρίζοντας στην ομάδα του μια τεράστια νίκη από βαθμολογική άποψη καθώς ανέβηκε μετά από καιρό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς ήταν φουλ ισορροπημένο στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και με τον Μπαμπακάρ λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Μπολόνια μπήκε πιο δυνατά και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς. Και βρήκε εν τέλει το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα στο 67ο λεπτό όταν ο Μάρλον έκανε ανόητο πέναλτι και ο Πούλγκαρ που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο δευτερόλεπτα νωρίτερα, ευστόχισε για το 1-0!

Η Μπολόνια ήταν καλύτερη και στη συνέχεια του ματς, είχε φάσεις να βρει και δεύτερο γκολ αλλά Σανσόνε και Παλάσιο δεν κατάφεραν να κουνήσουν... πλεκτό. Και το πλήρωσαν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν η Σασουόλο έφερε το σκορ στα ίσα με τον Μπογκά. Παρόλα αυτά, όμως, οι γηπεδούχοι δεν το παράτησαν. Πάλεψαν και έψαξαν στα εναπομείναντα τρία λεπτά να βρουν το γκολ της πολύτιμης νίκης και το βρήκαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ορσολίνι εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ντέστρο βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά νίκησε τον Κονσίλι για το 2-1, με το γήπεδο να παίρνει... φωτιά και παίκτες και τεχνικό τιμ να γίνονται ένα κουβάρι στο χορτάρι του «Ρενάτο Νταλλ'Άρα».