Γερμανία

«Φιλί ζωής» στο 93’ για τη Ντόρτμουντ

Με γκολ του αρχηγού, Μάρκο Ρόις στο 93’, η Ντόρμουντ πέρασε από το Βερολίνο, νικώντας 3-2 με ανατροπή τη Χέρτα και αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τη Μπάγερν Μονάχου, που αγωνίζεται αύριο.

Το προσπάθησε, το πάλεψε, έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά δικαιώθηκε, έστω και στο φινάλε. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από το Βερολίνο, επικρατώντας 3-2 με ανατροπή της Χέρτα, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga και έμεινε προσωρινά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Βεστφαλοί απέκτησαν προβάδισμα τριών βαθμών από τη Μπάγερν Μονάχου, η οποία φιλοξενεί αύριο (17/3, 19:00) τη Μάιντς. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και έμειναν αρκετά πίσω αναφορικά με τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Γκολ με το… καλημέρα είχε το ματς στο Βερολίνο, με τον Καλού να εκμεταλλεύεται το «δώρο» του Μπούρκι, ο οποίος απέκρουσε ασθενώς το σουτ του Μίτελσταντ και με κοντινή προβολή, έβαλε τη Χέρτα μπροστά στο σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ντόρτμουντ έφτασε στην ισοφάριση, επίσης με… ανορθόδοξο τρόπο. Ο Ντιλέινι, αφού έκλεψε τη μπάλα από τον Λαζάρο, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ρέκικ, ξεγέλασε τον Γιάρσταϊν και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 35’ η Χέρτα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Βάιγκλ και ο Καλού με το δεύτερο προσωπικό τέρμα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Ο Ιβοριανός είχε πετύχει δύο γκολ και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (2-2), ενώ συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα έχει πέντε.

Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με γκολ, ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Αυτή τη φορά, το πέτυχε η Ντόρτμουντ με κεφαλιά του Ζαγκαντού, μετά από κόρνερ του Πούλισιτς, φτάνοντας εκ νέου στην ισοφάριση. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή και το προβάδισμα με τον Σάντσο. Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό και στο 56’ ήταν η σειρά της Χέρτα να χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Γκρούγιτς, αλλά στο σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Σάντσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιάρσταϊν ούτε στη φάση του 59’, ενώ στο πεντάλεπτο από το 71’ ως το 75’, ο Πούλισιτς έχασε με τη σειρά του άλλες τρεις ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 85’ λόγω αποβολής του Τορουνάριγκα και τελικά το… πλήρωσαν. Η Μπορούσια επιβραβεύτηκε για την επιμονή της και στο 93’ πήρε «φιλί ζωής» από τον αρχηγό, Μάρκο Ρόις, ο οποίος με ένα γκολ ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο, έδωσε στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη με σκορ 3-2. Η Χέρτα ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννιά παίκτες, καθώς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε και ο Ιμπίσεβιτς.