Βέλγιο

Φλερτάρει με την Ευρώπη η Αντβέρπ

Σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Άντερλεχτ πήρε η Αντβέρπ που επικράτησε με 2-1 και μπήκε δυνατά στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πλεονέκτημα στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο πήρε η Αντβέρπ που πέρασε από την έδρα της Άντερλεχτ επικρατώντας με 2-1, παίρνοντας μια νίκη που μπορεί να φανεί... χρυσάφι στο τελικό ταμείο των play offs στο Βέλγιο.

Μάλιστα, το κατάφερε με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει στο 33’ με 1-0 από το γκολ του Γκέρκενς, αλλά ο Ζε Λαμκέλ στο 39’ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Μποκανί στο 84’ με το 10ο γκολ του στη σεζόν, διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Σημαντικό διπλό στο μίνι πρωτάθλημα για το εισιτήριο του Europa League πήρε η Σαρλερουά του Στέργου Μαρίνου, με τον Έλληνα ποδοσφαιριστή να αγωνίζεται σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Με γκολ του Περμπέ στο δεύτερο λεπτό τον καθυστερήσεων, η Σαρλερουά επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Έουπεν.