Βέλγιο

Φουριόζα η Μπριζ «πάτησε» τη Γάνδη

Την υπεροχή της απέναντι και στη Γάνδη απέδειξε η Μπριζ επικρατώντας 4-0 και παρέμεινε αήττητη μετά και τη δέκατη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Γάνδη η Μπριζ, που έδειξε τη δύναμή της με 4-0, λίγες μέρες μετά την ανέλπιστη ισοπαλία (2-2) με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League.

Το σύνολο του Φιλίπ Κλεμέν συνεχίζει να δείχνει την εξαιρετική φόρμα που βρίσκεται, καθώς προηγήθηκε με 2-0 μέσα στο πρώτο μισάωρο του ματς.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου έκανε το 3-0 με τρομερή ατομική ενέργεια του Ντένις που εκμεταλλεύτηκε εντυπωσιακά τα λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντιανέ με πλασέ μετά από κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπριζ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας αήττητη -και έχοντας δεχτεί μόλις τρία γκολ μετά από δέκα παιοχνίδια- ενώ η Γάνδη ακολουθεί στην Τρίτη θέση, γνωρίζοντας τη δεύτερή της φετινή ήττα.