Γερμανία

Φράιμπουργκ για Europa League

Με γκολ του Στέντσελ η Φράιμπουργκ πήρε τη νίκη απέναντι στη Λεβερκούζεν με 2-1 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Στην 6η θέση της κατάταξης στην Μπουντεσλίγκα φιγουράρει πλέον η Φράιμπουργκ μετά την εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στη Λεβερκούζεν. Ένα τρίποντο που φέρνει την ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ πολύ κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη, αφού πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με 44 πόντους.

Η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Πέτερσεν μετά από ασίστ του Φραντς. Η Λεβερκούζεν έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φόλαντ. Όμως με ένα γκολ του Στέντσελ δύο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90’ η Φράιμπουργκ πήρε την πολυπόθητη νίκη για να ξεπεράσει την Βέρντερ Βρέμης κατά δύο πόντους.