Ισπανία

«Φτιαγμένη» με Παναθηναϊκό η Θέλτα! (video)

Με την καλύτερη ψυχολογία θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό η Θέλτα! Σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις,η ομάδα του Βίγκο «σκότωσε» την Εσπανιόλ μέσα στην Βαρκελώνη (2-0) και επιβεβαίωσε τη δυναμική της.

Την... χειρότερη στιγμή δείχνει να ανεβαίνει η Θέλτα. Τέσσερις μέρες πριν την μονομαχία της με τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Βίγκο απέδρασε από την Βαρκελώνη, επικρατώντας 2-0 της Εσπανιόλ και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν και απόψε πως στηρίζονται εν πολλοίς στη στιβαρή τους άμυνα και δεν επιτρέπουν το εύκολο γκολ στον αντίπαλο. Πάνω σε αυτό, λοιπόν, έστησαν τη σημερινή τους τακτική και στο τέλος έφυγαν με το τρίποντο από το «Κορνεγιά Ελ-Πρατ».

Περίμεναν πίσω, αντέκρουσαν κάθε επιθετική πρωτοβουλία των Καταλανών, έκαναν παιχνίδι υπομονής και... χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή. Στο 91' ο Τζιουζέπε Ρόσι... έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, βγήκε τετ-α-τετ με τον Ντιέγκο Λόπεθ και τον κρέμασε με εντυπωσιακή λόμπα για το 1-0. Και σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα, η Θέλτα βγήκε... σφαίρα στην αντεπίθεση, με τον Πιόνε Σίστο να κερδίζει μέτρα με την μπάλα στα πόδια, να φτάνει έξω από την περιοχή της Εσπανιόλ και να νικά με δυνατό σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0 και το... κερασάκι στην τούρτα.

Η σύνθεση της Θέλτα: Σέρχιο, Ρονκάγλια, Καμπράλ, Σέρχιο Γκόμεθ (82’ Ούγκο Μάγιο), Γιόνι, Ραντόγια, Ντίας (75’ Πάμπλο Ερνάντες), Πιόνε Σίστο, Βας, Μπονγκοντά (70’ Ρόσι), Ιάγκο Ασπάς.