Κύπρος

Γενέθλια με διπλό τίτλου για Απόλλωνα

Ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε 2-0 την ΑΕΛ και έκανε άλλο ένα βήμα για τον τίτλο στην Κύπρο.

Ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του κυπριακού πρωταθλήματος βρίσκεται ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού, που γιορτάζει σήμερα τα 64α γενέθλιά της, πέρασε από το «Τσίρειο», νικώντας με σκορ 2-0 την ΑΕΛ για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από τον ΑΠΟΕΛ, που φιλοξενεί αύριο (15/4) την Ομόνοια. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να… ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα με τον Παπουλή (57’), ενώ ο Γιούστε (76’) έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Το προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, που δίνει το δεύτερο εισιτήριο για το Europa League, διατήρησε η Ανόρθωση, που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην ΑΕΚ και διατήρησε το +3 από την ομάδα της Λάρνακας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μοΐσοφ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντουρίς.

Στο μοναδικό παιχνίδι της ημέρας για τα πλέι άουτ, η Δόξα Κατωκοπιάς διέσυρε με σκορ 5-0 τον ουραγό Ολυμπιακό Λευκωσίας, που έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή, αφού βρίσκεται στο -9 από την προτελευταία θέση, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κάρλος, που πέτυχε χατ-τρικ (14’, 44’, 67’), ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Ναρ (5’) και Σαντίκ (61’).