Ιταλία

Γιουβέντους με ψυχή πρωταθλήτριας!

Με MVP τον Κανσέλο που σκόραρε το τέρμα της ισοφάρισης και κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κριστιάνο, η Γιουβέντους τούμπαρε την Λάτσιο (1-2) και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της!

Τι κι αν δεν είχε τελική προσπάθεια μέχρι το 60’ και είδε σε εκείνο το διάστημα την Λάτσιο να προηγείται με αυτογκόλ του Εμρέ Τσαν; Η Γιουβέντους έβγαλε ψυχή... πρωταθλήτριας και με τον Ζοάο Κανσέλο να είναι MVP, έκανε τρομερό come-back και πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 μέσα στο «Ολίμπικο».

Η Λάτσιο ήταν κυρίαρχη, έπαιζε μονότερμα την Γιουβέντους και έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη. Είτε με πλαγιοκοπήσεις, είτε με ποδόσφαιρο από τον άξονα αλλά και με στατικές φάσεις οι γηπεδούχοι απειλούσαν. Δεν μπορούσαν, όμως, είτε να... πετύχουν το τέρμα είτε να νικήσουν τον τρομερό Σέζνι, ο οποίος νικήθηκε στο 60ο λεπτό από έναν συμπαίκτη του. Ο Εμρέ Τσαν σε προσπάθειά του να διώξει «κάρφωσε» την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας της ομάδας του και έδωσε άθελά του το προβάδισμα στους αντιπάλους του!

Και όποιος έβλεπε το ματς, σίγουρα θα απορρούσε για το πώς μπορεί να το γυρίσει ή έστω να ισοφαρίσει η Γιουβέντους των... μηδέν τελικών! Κι, όμως! Με τον Ζοάο Κανσέλο να ανταμείβει τον προπονητή του που τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, η Γιουβέντους αρχικά έφερε το σκορ στα ίσα με διαγώνιο τελείωμα στο 74’ μετά από επέμβαση του Στρακόσα σε σουτ του Ντιμπάλα. Και δεκατρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ράντου, με τον Κριστιάνο να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα και να χαρίζει στην «Μεγάλη Κυρία» το 18ο τρίποντο στο πρωτάθλημα, αυξάνοντας τη διαφορά από την δεύτερη Νάπολι στους έντεκα βαθμούς.