Γερμανία

«Γκάζωσε» και πέρασε απ’ την Στουτγκάρδη η Λειψία

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία πέρασε από την Στουτγκάρδη (3-1) και εδραιώθηκε στην 4η θέση. Σε τροχιά Ευρώπης και πάλι η Χόφενχαϊμ. Νίκη για Βόλφσμπουργκ, γκέλα η Σάλκε.

Την 4η θέση αρχίζει να καθαρίζει η Λειψία. Οι «ταύροι» ζορίστηκαν για ένα ημίχρονο στην έδρα της Στουτγκάρδης, όμως πάτησαν γκάζι στο δεύτερο και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Πόουλσεν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ απάντησε (16’). Η κατάσταση άρχισε να δείχνει ζόρικη για τη Λειψία, όμως ο Σάμπιτσερ με γκολ στο 68’ έδωσε τη λύση και στο 74’ ο Πόουλσεν «σφράγισε» το τρίποντο.

«Κυρία» η Βόλφσμπουργκ που ανέβηκε στην 5η θέση επικρατώντας 3-0 απέναντι στην Μάιντς. Ο Άρνολντ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και οι «λύκοι» καθάρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Βέγκχορστ (69’) και Κνόχε (76’).

Σκούρα τα πράγματα για την Σάλκε που δεν κατάφερε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Οι βασιλικοί μπλε που έπαιζαν από το 42’ και με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σερντάρ, έμειναν στο 0-0 με την Φράιμπουργκ στη Veltins Arena. Άνετα η Χόφενχαϊμ που επικράτησε 3-0 κόντρα στο Αννόβερο.