Κύπρος

Γκέλα για ΑΕΚ Λάρνακας πριν την Ζυρίχη

Στην πρεμιέρα της στο κυπριακό πρωτάθλημα,λόγω υποχρεώσεων στο Europa League, η ΑΕΚ Λάρνακας ήρθε ισόπαλη (1-1) με τη Νέα Σαλαμίνα.

Το μυαλό τους στο προσεχές αγώνα με την Ζυρίχη στο πλαίσιο του Europa League, φαίνεται πως είχαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ.

Στο ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα, δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Νέας Σαλαμίνας παρότι είχαν προηγηθεί στο σκορ, με την ισοπαλία να θεωρείται δίκαιο αποτέλεσμα βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 21’ με τον Τόλμες έπειτα από σέντρα του Ιωάννου. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να καταφέρει να προβληματίσει την ομάδα του Άντονι Ιραόλα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 64’ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, με τον Νουρ να πασάρει στον Κίγκσλεϊ και εκείνος με μακρινό πλασέ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά, η Νέα Σαλαμίνα είχε μια ευκαιρία για κάνει την ολική ανατροπή, όμως το σουτ του Νουρ έβγαλε με δυσκολία ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Τόνιο.