Γαλλία

Γκέλα για Τουλούζ, ανάσα για Λιλ

Την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας του Σαμπιονά, έχασε η Τουλούζ, που ήρθε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας με την Ανζέ. Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Λιλ, που νίκησε 2-1 τη Μπαστιά.

Γεγονός είναι για την Τουλούζ η τρίτη ισοπαλία σε έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις. Απέναντι στην Ανζέ δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να μείνει στη «λευκή ισοπαλία» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Σαμπιονά και να χάσει την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, η Ρεν πήρε το πρώτο φετινό της διπλό και μάλιστα με ανατροπή στην έδρα της Ναντ και έπιασε την Γκινγκάμπ στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Πρωταγωνιστής ήταν ο Γκροσίτσκι, που πέτυχε και τα δύο τέρματα (58’ και 75’). Τα «καναρίνια» είχαν προηγηθεί με τον Σάλα στο 42’.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Λιλ, που επικράτησε 2-1 της Μπαστιά με γκολ των Κορσιά 51’ και Έντερ 57’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντιαλό (71’), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Τεράστια νίκη πήρε η Ντιζόν, που επιβλήθηκε 1-0 της Λοριάν, σκοράροντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο τελευταίο ματς της ημέρας, Μπορντό και Νανσί ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Πρόγραμμα-Αποτελέσματα της (10ης) αγωνιστικής

Παρασκευή 21/10
Μονακό-Μονπελιέ 6-2
(36’ πεν. Φαλκάο, 49’ Εμπαπέ Λοτίν, 64’ Τζέμερσον, 74’ Ζερμέν, 76’ Λεμάρ, 89’ Τραορέ - 9’, 61’ πεν. Μπουντεμπούζ)

Σάββατο 22/10
Λιόν-Γκινγκάμπ 1-3
37’ πεν. Λακαζέτ - 47’ Σαλιμπίρ, 52’, 77’ Κοκό

Ανζέ-Τουλούζ 0-0

Μπορντό-Νανσί 1-1