Κύπρος

Γκέλαρε ο Απόλλων, έπιασε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ!

Επιβλήθηκε 3-1 της ΑΕΛ και έπιασε στην κορυφή του ομίλου των πλέι οφ τον Απόλλωνα που ηττήθηκε 3-0 από την ΑΕΚ.

Έπιασε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ και επέστρεψε δυναμικά στο κόλπο του τίτλου.

Στο ντεμπούτο του Μπρούνο Μπαλταζάρ στον πάγκο, μετά την απομάκρυνση του Γιώργου Δώνη, η ομάδα της Λευκωσίας επιβλήθηκε 3-1 της ΑΕΛ, εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών του Απόλλωνα και τον «έπιασε» στην κορυφή του πίνακα των πλέι οφ.

Το τρίποντο ήρθε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το αποτέλεσμα, αφού έπρεπε να συμπληρωθούν 80 λεπτά παιχνιδιού για να αρχίσει ο χορός των γκολ.

Το σκορ άνοιξε ο ντε Καμάργκο στο 81’, ενώ ο ίδιος στο 86’ διπλασίασε τα τέρματα. Η ΑΕΛ μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζούνιορ, ενώ το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 90+4’ με γκολ του Μοράις.

Ο Απόλλων, από την άλλη, δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε διέλυσε με 3-0 τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο.

Με σκόρερ τους Ακοράν (29’), Τρισκόφσκι (38’) και Γιάννου (83’), η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και πήραν σπουδαίο τρίποντο που τους ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.