Βέλγιο

Γκέλες για Γκενκ και Μπριζ, απίστευτη ανατροπή για Σταντάρ

Με γκέλες συνέχισαν η πρωτοπόρος Γκενκ, αλλά και η δεύτερη της βαθμολογίας Μπριζ στο Βέλγιο, ενώ απίστευτη ανατροπή πέτυχε η Σταντάρ που έχανε με 0-3, αλλά επικράτησε με 4-3 της Μπέβερεν.

Μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά η Γκενκ έδειχνε ότι μπορεί να κάνει το καθήκον της και να φύγει με το διπλό και τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ. Οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα με τον Χαρμπάουι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 13’, αλλά με τον Μαλινόφσκι στο 19’ και τον Ίτο στο 38’ η Γκενκ έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα με 1-2. Ο Τροσάρ στο 61’ έβαλε μπροστά τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας με 1-3, αλλά το φινάλε ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Βαλς στο 72’ μείωσε σε 2-3, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χαρμπάουι χτύπησε και πάλι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Τέλος στο αήττητο σερί της Μπριζ, έβαλε η Μουσκρόν που επικράτησε με 1-2 στο «Γιαν Μπρέιντελ». Η ομάδα του Γιώργου Γκαλίτσιου που αγωνίστηκε για 61 λεπτά, πήρε προβάδισμα στο 33’ με γκολ του Αμάλαχ, με την Μπριζ πάντως να φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης στο 72’ με το Σκράιβερς, να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Αντόνοφ στο 81ο λεπτό, βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στη Μουσκρόν.

Μεγάλη νίκη, με απίστευτη ανατροπή πέτυχε η Σταντάρ Λιέγης απέναντι στην Μπέβερεν. Οι γηπεδούχοι έχαναν με 0-3 στο 49’ με το χατ-τρικ του Μιλόσεβιτς, αλλά μέσα σε ένα πεντάλεπτο γύρισαν το παιχνίδι τούμπα. Ο Μποκαντί στο 55’, ο Ντζενέπο στο 56’ και το 59’ και ο Σα Ορντάντο στο 78’ ήταν αυτοί που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Σπουδαίο διπλό που τη φέρνει στην εξάδα, πέτυχε από την άλλη η Γάνδη κόντρα στη Σεντ Τρούιντεν, επικρατώντας με 2-0. Πρωταγωνιστής ο Γιάρεμτσουκ που βρήκε δίχτυα στο 17ο και το 64ο λεπτό.