Oλλανδία

Γλίτωσε τα χειρότερα η Αϊντχόφεν

Την ευκαιρία βρεθεί στο +8 από τη δεύτερη θέση έχασε η Αϊντχόφεν. Η ομάδα του Φαν Μπόμελ ήρθε 2-2 στην έδρα της Ουτρέχτης… ελέω Ντε Γιόνγκ.

Το… έσωσε (κάπως) στο τέλος η Αϊντχόφεν.

Η πρωτοπόρος του ολλανδικού πρωταθλήματος ήρθε 2-2 στην έδρα της Ουτρέχτης, μπαλώνοντας κάπως τη ζημιά στο τέλος και έχασαν την ευκαιρία να πάνε στο +8 από τον Άγιαξ που ηττήθηκε χτες από την Χέρακλες. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 87’ με τον Ντε Γιονγκ (δύο γκολ στο ματς) και απέφυγαν την ήττα και ενώ στο ημίχρονο ήταν πίσω με 2-0.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 2-0 στο πρώτο μέρος, με τα τέρματα των Φαν ντε Στρέεκ (7’) και Κερκ (39’), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η PSV βρήκε απαντήσεις με τα δύο τέρματα του Ντε Γιόνγκ, που έδειξε την ποιότητά του. Πάντως και πάλι κερδισμένη βγήκε η ομάδα του Φαν Μπόμελ, που αύξησε τη διαφορά της στους έξι βαθμούς από τη δεύτερη θέση.