Πορτογαλία

Γλίτωσε το έμφραγμα και συνεχίζει να ελπίζει η Μπενφίκα

Με γκολ του Σάλβιο λίγο πριν τη λήξη η Μπενφίκα πέρασε 2-1 από το Εστορίλ, ανέβηκε στην κορυφή και ελπίζει σε γκέλα της Πόρτο που υποδέχεται την Σετουμπάλ.

Πολύ κοντά στο να χαρίσει το πρωτάθλημα στην Πόρτο έφτασε η Μπενφίκα. Μία εβδομάδα μετά την ήττα τους στο ντέρμπι με τους «δράκους», οι «αετοί» παραλίγο να την πατήσουν στην έδρα της Εστορίλ όμως με γκολ στις καθυστερήσεις πήραν το διπλό (2-1).

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους φιλοξενούμενους που άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ράφα Σίλβα μόλις στο 10ο λεπτό. Η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς και στο 63’ ο Χαλισέ απάντησε για τους γηπεδούχους, που στη συνέχεια κλείστηκαν στην περιοχή τους. Τελικά κι ενώ τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει επικίνδυνα ο Σάλβιο με γκολ στο 90+2’ λύτρωσε την ομάδα του Ρουί Βιτόρια.

Έτσι, η Μπενφίκα επέστρεψε στην 1η θέση με 77 βαθμούς. Η Πόρτο είναι στους 76 όμως την Κυριακή αντιμετωπίζει στην έδρα της στην Σετουμπάλ και με νίκη θα διατηρηθεί στην κορυφή ενώ απομένουν ακόμη τρία ματς.