Γερμανία

Γλίτωσε τον… πονοκέφαλο η Μπάγερ με Φόλαντ!

Αν και δυσκολεύθηκε, η Μπάγερ Λεβερκούζεν κέρδισε τελικά τη Στουτγκάρδη με 2-0, χάρη σε ισάριθμα γκολ του Κέβιν Φόλαντ στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ματς της 12ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Απόλυτα δίκαιη κρίνεται η επικράτηση της Μπάγερ Λεβερκούζεν επί της Στουτγκάρδης, με 2-0, χάρη στα ισάριθμα τέρματα του Κέβιν Φόλαντ, με τον Τάσο Δώνη να μένει στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον οποίο… άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ασπιρίνες» ήταν περισσότερο… δραστήριες, είχαν την κατοχή της μπάλας, ενώ στο 14ο λεπτό κέρδισαν και πέναλτι, με τον Εμιλιάνο Ινσούα να κάνει χέρι μετά από προσπάθεια του Λαρς Μπέντερ...

Ωστόσο, ο διαιτητής Ρόμπερτ Σρέντερ συμβουλεύθηκε το VAR, πήρε πίσω την απόφασή του και καταλόγισε φάουλ, δεξιά λίγο έξω από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά, έδειξαν να ενδιαφέρονται κυρίως για το πώς δεν θα δεχτούν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα να ρισκάρουν σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, ο Τιμ Γεβντάι έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, από τα τέσσερα μέτρα, μετά από ωραία ασίστ του Κάι Χάβερτς στο ύψος του πέναλτι από τα αριστερά.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Λεβερκούζεν είχε εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων, όχι όμως και τον τρόπο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ρον Ρόμπερτ Τσίλερ.

Ακόμα μάλιστα κι όταν αυτά ήταν… αφύλακτα, όπως στη φάση του 60ου λεπτού, με τον Φόλαντ να αστοχεί από τα πέντε μέτρα, μετά από αντεπίθεση και συνεργασία των Γιούλιαν Μπραντ και Καρίμ Μπελαράμπι!

Τελικά, η… λύτρωση για τη Μπάγερ ήρθε στο 76’. Όταν ο Χάβερτς σήκωσε τη μπάλα στον αέρα, μετά από κοντινή εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και ο Φόλαντ με κεφαλιά από κοντά στο δεύτερο δοκάρι, πέτυχε το πολυπόθητο 1-0.

Ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο διεθνής Γερμανός επιθετικός ήταν εκείνος που, με «βολέ» από τα 15 μέτρα μετά από ασίστ του Λούκας Αλάριο, σε μια ακόμα φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Χάβερτς, πέτυχε το 2-0 και «καθάρισε» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Καθώς το γκολ που πέτυχε ο Αλάριο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Μπελαράμπι που «προετοίμασε» το γκολ να είναι ακάλυπτος στο ξεκίνημα της φάσης…