Η ΑΕΚ του Καρέρα χτυπάει... πάντα νωρίς

Ρίχνοντας μια ματιά στα στατιστικά της ΑΕΚ με τον Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο, μπορεί κανείς να βγάλει διάφορα συμπεράσματα.

Ο Μάσιμο Καρέρα ανέλαβε την ΑΕΚ στις αρχές του Δεκέμβρη.

Από τότε, έχουν περάσει κοντά στους τρεις μήνες και η Ένωση παρουσιάζει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Οι «κιτρινόμαυροι» είναι σαφώς βελτιωμένοι αμυντικά και επιθετικά, όπως και στο ποδόσφαιρο που παίζουν, ενώ πλέον ξέρουν να παίρνουν αποτελέσματα.

Ωστόσο, ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον στατιστικό που προκύπτει, τσεκάροντας κανείς τα ματς στη θητεία του Μάσιμο Καρέρα στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, είναι ότι η ΑΕΚ χτυπάει στα περισσότερα παιχνίδια... νωρίς!

Συνολικά, σε 16 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο συνολικά με τον Ιταλό τεχνικό, η ΑΕΚ έχει σκοράρει στα 11 από αυτά στο πρώτο μέρος. Στα πέντε από αυτά που δεν έχει πετύχει νωρίς γκολ είναι στα τρία ματς που δεν σκόραρε καθόλου (σσ. δύο λευκές ισοπαλίες με Λαμία και Ολυμπιακό και η ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ), όπως και σε αυτά με κόντρα σε Ξάνθη και Ατρόμητο, στα οποία επικράτησε με 1-0 σκοράροντας στο δεύτερο μέρος.

Όλο αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα προηγούμενα 17 παιχνίδια και στην... προ Καρέρα εποχή! Όταν δηλαδή στον πάγκο της ΑΕΚ βρισκόταν ο Νίκος Κωστένογλου αλλά και ο Μιγκέλ Καρντόσο. Σε αυτές τις 17 αναμετρήσεις για όλες τις διοργανώσεις, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν σκοράρει μόλις στα 8 στο πρώτο ημίχρονο. Κάτι που σίγουρα δείχνει την διαφορά στην ψυχολογία που υπάρχει πλέον στην ομάδα και μπαίνει πάντα δυνατά στα παιχνίδια της, όπως και την αλλαγή στην τακτική προσέγγιση των αγώνων.

Πάμε να δούμε τα έντεκα παιχνίδια που η ΑΕΚ του Μάσιμο Καρέρα σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο:

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1
(1-0 στο 7’ με πέναλτι του Μάνταλου)

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 3-1
(1-0 29’ με πέναλτι του Λιβάγια)

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1 (Κύπελλο)
(1-1 στο 33’ με πέναλτι του Ολιβέιρα)

ΑΕΚ-Λάρισα 3-0
(1-0 στο 45’+2’ με τον Σιμόες)