Γαλλία

Η Λιόν ξεπέρασε το εμπόδιο της Ναντ

Η Λιόν έκανε τα εύκολα-δύσκολα αλλά πέρασε από την φάση των «32» το εμπόδιο της Ναντ με 4-3, με τον 16χρονος Τσερκί να σημειώνει δύο γκολ.

Το παιδί θαύμα της Λιόν, ο 16χρονος Τσερκί που βρίσκεται στο στόχαστρο των μεγαλύτερων συλλόγων της Ευρώπης ήταν ο πρωταγωνιστής της πρόκρισης, της Λιόν επί της Ναντ με 4-3 σε ένα χορταστικό παιχνίδι, όπου στο τέλος είχαμε και σύρραξη μεταξύ των παικτών.

Πριν συμπληρωθεί ένα δεκάλεπτο, ο Ματίς Ραγιάν Τσερκί, είχε βάλει στην θέση του οδηγού την Λιόν, πριν ο Εμόντ κάνει το 1-2 στο 16. Ο Τεριέ στο 37΄έκανε το 1-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ντεμπελέ έκανε το 1-4, για να κάνουν αντεπίθεση τους στο φινάλε τα καναρίνια με τους Λουζά και Σιμόν για να κάνουν το 3-4. Στο τέλος το ματς έγινε νευρικό απειλήθηκε σύρραξη, αλλά η Λιόν κράτησε τη νίκη και την πρόκριση.