Γαλλία

Η Λοριάν πέταξε έξω την Τουλούζ στο Λιγκ Καπ

Με γκολ στο 73’ από τον Μπιλά η Λοριάν έβγαλε εκτός συνέχειας την Τουλούζ για τον 3ο γύρο του γαλλικού Λιγκ Καπ. Έκπληξη ο αποκλεισμός της Ρεμς από την Ορλεάν στα πέναλτι.

Με ένα γκολ στο 73’ η Λοριάν έβγαλε εκτός συνέχειας την Τουλούζ στο πιο ηχηρό αποτέλεσμα γι’ απόψε στο γαλλικό Λιγκ Καπ. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Λωραίνης που είναι 4η στη Ligue 2, το σημείωσε ο Μπιλά στο 73ο λεπτό που χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Μικαέλ Λαντρό.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η νίκη της Ντιζόν επί της Καέν με 3-1, με δύο γκολ από τον Σαϊντ στο 3’ και στο 79’ και άλλο ένα από τον Σλιτί στο 7ο λεπτό. Με δύο γκολ του Βάλτερ και ένα του Μαολιντά η Νις έκαμψε με δυσκολία την αντίσταση της Οσέρ.

Η Γκινγκάμπ μετά το 0-0 στα 90’ έκαμψε στα πέναλτι την αντίσταση της Ανζέ με 3-2. Με γκολ του Οτέρο η Αμιάν νίκησε εκτός έδρας 2-1 τη Μετς και συνεχίζει στον θεσμό, ενώ θύμα έκπληξης έπεσε και η Ρεμς που μετά το 1-1 του κανονικού αγώνα, έμεινε εκτός θεσμού από την Ορλεάν με 3-2 στα πέναλτι.