Γαλλία

Η Νις έκανε δώρο τον τίτλο στη γειτόνισσα Μονακό

Η Νις επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 3-1 κι έκανε δώρο στη γειτόνισσα Μονακό που πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στον τίτλο, αφού βρίσκεται στο +3 και με ματς λιγότερο.

Η Νις ουσιαστικά διαμορφώνει συνθήκες πρωταθλήτριας για τη Μονακό που βρίσκεται τρεις πόντους μπροστά από την Παρί και με έναν αγώνα λιγότερο (83 έναντι 80), μετά την επικράτηση της με 3-1 κόντρα στους Παριζιάνους. Ο Ρικάρντο Περέιρα ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, αφού απ’ αυτόν ξεκινάει το υπέροχο γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι που τελείωσε τη φάση με το αριστερό, ενώ στην εκκίνηση της επανάληψης, μετά από έναν εξαιρετικό συνδυασμό του Σουκέ και του Μπελχαντά, ο δεξιός μπακ της Νις πατώντας τη γραμμή της περιοχής εξαπολύει ένα αριστερό σουτ, το οποίο αδυνατούσε να εξουδετερώσει ο Τραπ, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα τη μέσα μεριά του απέναντι δοκαριού και κατέληξε στα δίχτυα της Παρί.

Στο 64’ ο Τιάγκο Σίλβα μείωσε σε 2-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, μέχρι τις καθυστερήσεις. Ο Τιάγκο Μότα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και στο 93’ ο Τάσος Δώνης, που πέρασε στο ματς στο 76' αντί του Εϊσερίκ, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης για τους Νικαιώτες. Στο 94' αποβλήθηκε και ο Ντι Μαρία, για να γίνει ακόμα μεγαλύτερη η ζημιά για την Παρί.