Γαλλία

Η Νις «κατάπιε» και τη Λιλ

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε η Νις, που επικράτησε 2-0 της Λιλ για τη 14η αγωνιστική του Σαμπιονά, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Η Λιλ ταξίδεψε στη Νίκαια γνωρίζοντας τη γκέλα της Μονπελιέ και ότι με δική της νίκη θα έφτανε τους 29 βαθμούς και έμενε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Σαμπιονά μετά από 14 αγωνιστικές. Αντ’ αυτού, της ήρθε μια… ξεγυρισμένη «σφαλιάρα» από τη Νις, η οποία επικράτησε με 2-0, έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και «έπιασε» τη Σεντ Ετιέν στην 5η θέση με 23 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Σιπριέν και παρά την πίεση που δέχθηκε, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι «λιλουά» πίεσαν περισσότερο στην προσπάθειά τους να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά παρά τις ευκαιρίες δεν τα κατάφεραν. Το αντίθετο, μάλιστα… Στο 79’, ο Σαιντ Μαξιμέν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας και πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.