Γερμανία

Η Σάλκε θριάμβευσε και γκρέμισε τα όνειρα της Ντόρτμουντ για τίτλο

Με πρωταγωνιστή τον Καλιγκιούρι με δύο γκολ και μια ασίστ, η Σάλκε επικράτησε 4-2 στο ντέρμπι του Ρουρ. Με εννέα παίκτες λόγω αποβολών του Ρόις και του Βολφ, τελείωσε το ματς η Ντόρτμουντ.

Η Σάλκε ήταν η απόλυτη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ με 4-2 απέναντι στη Ντόρτμουντ μέσα στο «Signal Iduna Park», βάζοντας τέλος στις όποιες κακές σκέψεις για μπλεξίματα στην ουρά. Η ομάδα του Λούσιαν Φαβρ, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 1-0 είδε τις ελπίδες της να εξανεμίζονται, αφού βρέθηκε γρήγορα πίσω με 2-1 (μέσα σε 14’ από τη στιγμή που προηγήθηκε) για να κλείσει η καταστροφή με την αποβολή του Ρόις στο 60’, το γκολ του Καλιγκιούρι στο 62’ και την αποβολή του Βολφ στο 65’. Ο Βίτσελ μείωσε στο 84’ αλλά ο Εμπολό στο 86’ διαμόρφωσε το 2-4.

Ο Μάριο Γκέτσε άνοιξε το σκορ στο 14’ αλλά ο Καλιγκιούρι στο 18’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Σανέ στο 28’ από εκτέλεση του Ιταλογερμανού έκανε το 1-2 στο 28’. Η Σάλκε εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Ρόις στο 60’ σόκαρε με απευθείας εκτέλεση του Καλιγκιούρι στο 62’ την Ντόρτμουντ για το 1-3, ενώ τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Βολφ. Στο 84’ ο Βίτσελ έδωσε κάποιες ελπίδες στην Ντόρμουντ με το 2-3, αλλά ο Εμπολό στο 86’ από κοντά μετά από ασίστ του Οτσίπκα έκανε το 2-4.

Χαρές και πανηγύρια για τη Λειψία που εξασφάλισε την 3η θέση και την συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League μετά τη νίκη με 2-1 επί της Φράιμπουργκ. Στο 19' ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ, ο Γκρίφο ισοφάρισε στο 66', όμως ο Φόρσμπεργκ με εύστοχη εκτέλεση χάρισε το τρίποντο στη Λειψία που έφτασε τους 64 πόντους, έναντι 54 της Άιντραχτ που δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Χέρτα στην έδρα της για να μείνει στο 0-0.

Εμφατική νίκη για την Φορτούνα Ντίσελντορφ που συνέτριψε με 4-1 την Βέρντερ Βρέμης. Ο Κάραμαν μόλις στο 1ο, αλλά και στο 22ο λεπτό έκανε το 2-0 για την γηπεδούχο, η Βέρντερ μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Κρούσε στο 28', αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμα δύο με τους Χένινγκς στο 56' και Σούτνερ στο 73' για να φτάσουν τους 40 πόντους. Τέλος το Αννόβερο με γκολ του Βάινταντ στο 66' επικράτησε 1-0 της Μάιντς, έπιασε τη Νυρεμβέργη στους 18 και διατηρεί κάποιες ελάχιστες ελπίδες μήπως και προλάβει την Στουτγάρδη για να πάει στα μπαράζ παραμονής.