Γαλλία

Η Σεντ Ετιέν χτύπησε στο 90’ τη Λιόν στο ντεμπούτο του Πιέλ

Με κεφαλιά του Μπέριτς στο φινάλε, οι «στεφανουά» πήραν τη νίκη απέναντι στη Λιόν. Βασικός ο Δώνης στη νίκη της Ρεμς επί της Ρεν, στο ντεμπούτο του Κλοντ Πιέλ στον πάγκο τους..

Ο Σλοβένος στράικερ, δεν χρειάστηκε περισσότερα από δέκα λεπτά για να χτυπήσει την άμυνα της Λιόν.Ο Μπέριτς πέρασε στο ματς στο 80ο λεπτό και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπουντεμπούζ στην εκπνοή έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής, στο ντεμπούτο του Κλοντ Πιέλ στον πάγκο της Σεντ Ετιέν. Ο δημιουργός του γκολ είχε και δοκάρι (μετά και την επέμβαση του Λόπες) στο πρώτο μέρος. Με αυτή τη νίκη η Σεντ Ετιέν ανέβηκε στους 11 πόντους, αφήνοντας τη Λιόν στους εννέα.

Νωρίτερα η Ρεμς με τον Τάσο Δώνη να παίζει βασικός και να βγαίνει στο 60ο λεπτό, νίκησε 1-0 την Ρεν εκτός έδρας και αναρριχήθηκε στην 6η θέση του πίνακα με 14 βαθμούς.