Champions League

Η στατιστική λέει την αλήθεια για το Άγιαξ-ΑΕΚ

Το πρόβλημα στην κατοχή, τα πολλά λάθη και η μικρή βοήθεια στον Πέτρο Μάνταλο αποτυπώνονται στη στατιστική.

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Άγιαξ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Κι αν το εύρος του τελικού σκορ μπορεί να αδικεί την προσπάθεια της «Ένωσης» τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, η στατιστική «φωτογραφίζει» τους λόγους για τους οποίους ήρθε αυτό το αποτέλεσμα.

Ίσως το πιο ενδεικτικό στοιχείο για την εικόνα του ματς είναι το εξής: Ο Άγιαξ είχε την μπάλα σε ποσοστό κατοχής 62% (63-37 στο πρώτο ημίχρονο, 61-39 στο δεύτερο), αλλά ταυτόχρονα οι παίκτες του έτρεξαν σχεδόν 4 χιλιόμετρα περισσότερα από αυτούς της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα κατέγραψαν 108.998 χιλιόμετρα, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 105.012. Μάλιστα η διαφορά δημιουργήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο (που έληξε 0-0) οι γηπεδούχοι υπερείχαν ελάχιστα στα τρεξίματα, 55.170 έναντι 54.152, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το «σκορ» ήταν 53.828 έναντι 50.861.

Σημαντική ήταν η υπεροχή του «Αίαντα» στην κυκλοφορία της μπάλας. Κατέγραψε 628 πάσες με ποσοστό επιτυχίας 88% (553/628), ενώ η ΑΕΚ στον αντίποδα είχε μόλις 293 πάσες και ποσοστό 74% (218/293). Ο Άγιαξ είχε 18 προσπάθειες για γκολ έναντι μόλις 4 της ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να έχουν 6 σουτ στο στόχο και τους φιλοξενούμενους… 0!

Αναλυτικά τα ποσοστά ευστοχίας στις πάσες των παικτών της ΑΕΚ (αναγράφονται και τα χιλιόμετρα που έκαναν πέντε από τους 13 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν):

Μπάρκας: 26/34 (76%)
Οικονόμου: 23/27 (85%)
Μπακάκης: 11/17 (65%)
Λαμπρόπουλος: 20/27 (74%)
Τσόσιτς: 21/29 (72%)
Χουλτ: 18/29 (62%)
Σιμόες: 32/38 (84%) 10,9 χλμ.
Γαλανόπουλος: 10/14 (71%) 7,7 χλμ.