Γερμανία

Η Χόφενχαϊμ τα δοκάρια, η Μάιντς την ισοπαλία!

Έχοντας ούτε λίγο ούτε πολύ... τέσσερα δοκάρια, η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε στο 11' αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τη Μάιντς, που ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου στη Bundesliga

Χόφενχαϊμ και Μάιντς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, μετά από ένα «χορταστικό» παιχνίδι στη «Ράιν Νέκαρ Αρένα», το οποίο έριξε και την αυλαία στην 17η αγωνιστική και ταυτόχρονα στον πρώτο γύρο στη φετινή Bundesliga.

Αποτέλεσμα με το οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν ρεκόρ, αφού συνιστά την έκτη διαδοχική τους ισοπαλία στο γερμανικό πρωτάθλημα, αλλά και που ταυτόχρονα ουδόλως ικανοποιημένους τους αφήνει, αφού είχαν… τέσσερα δοκάρια στο ματς!

Ο Κερέμ Ντεμιρμπάι έβαλε τη Χόφενχαϊμ μπροστά στο σκορ, στο 11’ με το δεύτερο φετινό του τέρμα στη Bundesliga, για να έρθει η άμεση απάντηση απλό πλευράς Μάιντς, πέντε λεπτά μετά. Με τον Ζαν Ματετά να σκοράρει μέσα από την περιοχή, φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο σύλλογος του Κράιχγκαου είδε το σουτ του Στίβεν Ζούμπερ στο 28’ και την κεφαλιά του Ισάκ Μπελφοντίλ στο 36’ να σταματούν στο δοκάρι της εστίας του Ρόμπιν Τσέντνερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το νέο γκολ του Ματετά να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, η Χόφενχαϊμ είχε δύο ακόμα προσπάθειες που σταμάτησαν στα δοκάρια του τέρματος της Μάιντς, η οποία παρέμεινε εν τέλει αήττητη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Αρχικά το σουτ του Μπελφοντίλ από τα δεξιά στο 70’ ενώ την ίδια άδοξη κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Βιτσέντζο Γκρίφο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!