Γερμανία

Νίκη παραμονής για Φορτούνα απέναντι στον Δώνη

Με τον Τάσο Δώνη να μπαίνει αλλαγή στο 46’ αλλά να μην σκοράρει, η Φορτούνα Ντίσελντορφ κέρδισε 3-0 την προτελευταία Στουτγκάρδη και πλέον απέχει 10 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού στη Bundesliga.

Βίοι αντίθετοι για Φορτούνα Ντίσελντορφ και Στουτγκάρδη, μετά το μεταξύ τους 3-0 με το οποίο επικράτησε η πρώτη μέσα στο γήπεδό της, στο τελευταίο σημερινό χρονικά παιχνίδι, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Κι αυτό γιατί η νεοφώτιστη ομάδα απέχει πλέον 10 βαθμούς από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για τον υποβιβασμό. Θέση στην οποία βρίσκονται οι Σουηβοί, με τον Μάρκους Βάιντσιρλ να βλέπει την καρέκλα του να… τρίζει επικίνδυνα, πλέον!

Η Φορτούνα ήταν καλύτερη σε όλο το ματς και ο Κενάν Καραμάν πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα με τη φανέλα της, κεφαλαιοποιώντας την υπεροχή της, λίγο μετά το ημίωρο.

Στην επανάληψη, η Στουτγκάρδη χρησιμοποίησε τον «δικό μας», Τάσο Δώνη, σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα... κακώς κείμενα, αλλά ήταν οι γηπεδούχοι αυτοί που πέτυχαν ξανά γκολ, με τον Όλιβερ Φινκ στο 49’.

Για να έρθει ο Μπενίτο Ράμαν με εκπληκτική «λόμπα» πάνω από τον Ρον Ρόμπερτ Τσίλερ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Φορτούνα.

Ενώ, πλην του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν και τον Νίκολας Γκονζάλες, ο οποίος αποβλήθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τη χρήση του VAR, για μπουνιά που έριξε στον Καάν Αϊχάν…