Σκωτία

Ήρθε από τον πάγκο και τα έκανε όλα!

Με τον Εντουάρ να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει δις, η Σέλτικ «καθάρισε» 3-0 την Ρος Κάουντι και βρίσκεται στο +5 από την Ρέιντζερς, αλλά με δύο ματς περισσότερα.

Ζορίστηκε αρκετά –και σίγουρα περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό σκορ- η Σέλτικ από την Ρος Κάουντι.

Για ένα ημίχρονο οι «καθολικοί» εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του αντιπάλου τους, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι με αποτέλεσμα να χάσουν πολλές ευκαιρίες και να βρουν δίχτυα μόνο από το εύστοχο πέναλτι του Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ στο 37’.

Η είσοδος του Εντουάρ όμως αποδείχτηκε η πλέον καθοριστική κίνηση του ματς. Ο Γάλλος στράικερ χτύπησε δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά (65’, 68’) και μετέτρεψε το εύθραυστο προβάδισμα της Σέλτικ σε… άνετο 3-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 58 βαθμούς, 5 περισσότερους από την δεύτερη της βαθμολογίας Ρέιντερς, η οποία πάντως έχει δύο ματς λιγότερα.