Γαλλία

Ισοφάριση ρεκόρ 82 ετών από την Παρί με το διπλό στη Νις

Με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο άσο που άνοιξε και έκλεισε το σκορ, η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το οκτώ στα οκτώ, περνώντας από την έδρα της Νις με 3-0.

Η Παρί Σεν Ζερμέν με πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ, που σημείωσε δύο γκολ πέρασε νικηφόρα από το «Αλιάνζ Ριβιέρα» και ισοφάρισε το μεγαλύτερο ρεκόρ σερί από το ξεκίνημα με τις οκτώ σερί νίκες που κρατούσε η Λιλ εδώ και 82 χρόνια.

Οι πρωτοπόροι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση με τον Ντι Μαρία να έχει δοκάρι στο 11ο λεπτό, αλλά και σωρεία ευκαιριών. Ο Νεϊμάρ με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μπενίτες για το 0-1.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Εμπαπέ ξέφυγε από την άμυνα της Νις, πλάσαρε και από την κόντρα ευνοήθηκε ο Νκουνκού που με πλασέ στην άδεια εστία έκανε το 0-2. Το ματς τελείωσε ουσιαστικά στο 59’ με τον Σιπριέν να αποβάλλεται. Ο Εμπαπέ σέρβιρε στο 92ο λεπτό το γκολ στον Νεϊμάρ και το ιστορικό ρεκόρ που ισοφάρισε η Παρί.