Γερμανία

Ισοπαλία και… VAR στο Βερολίνο

Χέρτα Βερολίνου και Φράιμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 7’, να ισοφαρίζονται πριν το ημίχρονο και το διαιτητή να παίρνει σωστά πίσω απόφαση για πέναλτι στο 87’

Χέρτα Βερολίνου και Φράιμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου, με 1-1, στο πρώτο σημερινό ματς της όγδοης αγωνιστικής της Bundesliga, με τη διαιτησία να βρίσκεται ξανά στο επίκεντρο στο τέλος.

Οι «πρωτευουσιάνοι» ήθελαν να επανέλθουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και μόλις στο 7’, ο Περ Σκιέλμπρεντ βρήκε ωραία τον Οντρέι Ντούντα στο ύψος του πέναλτι και ο Σλοβάκος μέσος έκανε το δεξιοτεχνικό σουτ με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και φτάνοντας τα έξι τέρματα στο Πρωτάθλημα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με την πρώτη τους «καθαρή» ευκαιρία και το πρώτο φετινό τέρμα Ρόμπιν Κοχ, στο 36ο λεπτό με βολέ. Στην επανάληψη, ανέβασαν την απόδοσή τους, μάλιστα, ενώ ο Πέτερσεν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82’ για να τους δώσει το «τρίποντο»…

Η τελευταία γεύση όμως ήταν ακόμα πιο… πικρή για τη Χέρτα, καθώς τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Ντάρνται μπήκε στην περιοχή της Φράιμπουργκ, ο ρέφερι Κόρτους υπέδειξα αρχικά πέναλτι αλλά στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR πήρε πίσω την απόφασή του. Υποδεικνύοντας, σωστά όπως φάνηκε από τα ριπλέι, επιθετικό φάουλ πάνω στον Γκουλντε!