Γερμανία

Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής, όρθια η Λειψία με Μπάγερν

Το 1-1 σφράγισε την αναμέτρηση ανάμεσα στην πρωτοπόρο της Μπουντεσλίγκα, Λειψία απέναντι στην Μπάγερν που έφερε την 2η ισοπαλία της στο πρωτάθλημα.

Νέα απώλεια για την Μπάγερν, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με την Χέρτα, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Λειψία, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στο σκορ. Με αυτή την ισοπαλία η Μπάγερν έμεινε στους οκτώ πόντους, δύο λιγότερους από την αντίπαλό της που βρίσκεται στην κορυφή με 10 πόντους. Τα 200 ματς με την φανέλα της Μπάγερν έφτασε ο Τιάγκο Αλκάνταρα, ενώ ο Λεβαντόφσκι με το τέρμα που σημείωσε έφτασε τα 199 γκολ με τους Βαυαρούς.

Οι Βαυαροί έχασαν τον Αλάμπα στην προθέρμανση, αλλά μπήκαν καλά στο ματς με τον Τόμας Μίλερ να δίνει ασίστ για τον Λεβαντόφσκι που σημείωσε το 0-1 με δεξί σουτ. Στο 37’ δόθηκε αρχικά πέναλτι στην Μπάγερν, αλλά με τη βοήθεια του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να πάρει πίσω την απόφασή του, για να έρθει το πέναλτι για τη Λειψία στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Φόρσμπεργκ να αξιοποιεί το πέναλτι που κέρδισε ο Πόουλσεν για να ισοφαρίσει το σκορ.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν από μια μεγάλη στιγμή στην επανάληψη, με τον Βέρνερ να χάνει καλή ευκαιρία στο 65’, ενώ στο 90+2’ ο Λεφαντόφσκι μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ, έπιασε την κεφαλιά, για να αποκρούσει ο Γκουλάκσι.