Γερμανία

Ισόπαλο το «ελληνικό» ντέρμπι της Μπουντεσλίγκα - Έπιασε κορυφή η Χοφενχάιμ

Η Άουγκσμπουργκ του Σταφυλίδη πήρε το βαθμό στην έδρα της Στουτγκάρδης του Δώνη, με το μεταξύ τους 0-0, στην 6η στροφή της Μπουντεσλίγκα. Τρένο η Χοφενχάιμ, έπιασε κορυφή μετά τη γκέλα της Μπάγερν.

Το αήττητο σερί της συνέχισε για πέμπτη σερί αγωνιστική η Άουγκσμπουργκ, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Στουτγκάρδη στην έκτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι, με τον Τάσο Δώνη να αγωνίζεται για 71’ λεπτά άντεξε στην ισχυρή πίεση που άσκησε η ομάδα του Κώστα Σταφυλίδη (είδε το ματς από τον πάγκο) και την κράτησε στο 0-0, όμως δεν της χάλασε το θετικό σερί.

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Χοφενχάιμ, που έπιασε -έστω και προσωρινά- την κορυφή, επικρατώντας 2-0 της Σάλκε.
Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου να ανοίξουν το σκορ στο 13’ με τον Γκέιγκερ, με τον Ραπ να βάζει το κερασάκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι εκμεταλλεύτηκαν άψογα τη χθεσινή ισοπαλία της Μπάγερν κα περιμένουν γκέλα της Ντόρτμουντ στο ματς με την Γκλάντμπαχ για να απολαύσουν τη μοναξιά της κορυφής.

Στις νίκες επέστρεψε η Λειψία με το 2-1 επί της Άιντραχτ, μετά την ήττα από την Άουγκσμπουργ μεσοβδόμαδα. Αγκουστίν (28’) και Βέρνερ (67’) πέτυχαν τα γκολ της νίκης, με τον Ρέμπιτς να μειώνει στο 77’ για την ομάδα της Φρανκφούρτης.