Europa League

Ιστορική πρόκριση για Λίντσερ

Η Λίντσερ, δεν «κάθισε» στο σκορ του πρώτου ματς, κατάπιε την Άλκμααρ στην Αυστρία (2-0) και συνεχίζει το όνειρό της στο Europa.

Το όνειρο της Λιντσερ συνεχίζεται! Οι Αυστριακοί παρότι άμαθοι στη διοργάνωση δεν «κάθισαν» στο υπέρ τους 1-1 από το πρώτο ματς και «καθάρισαν» 2-0 την Άλκμααρ στην έδρα τους!

Oι παίκτες του Ισμαέλ μπήκαν πολύ δυνατά από το ξεκίνημα και με όπλο το «γεμάτο» γήπεδο «στρίμωξαν» τους Ολλανδούς, που δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το «μηδέν». Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ραγκούζ με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ (44’) και λίγο μετά την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο 21χρονος φορ «σφράγισε» το εισιτήριο πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ (50’).

Η Άλκμααρ, που όπως η Λίντσερ στην Αυστρία, έτσι κι αυτή διεκδικεί τον τίτλο στην Ολλανδία, δεν μπόρεσε να βγάλει καμία αντίδραση και ουσιαστικά συμβιβάστηκε με τον αποκλεισμό. Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Βάισινγκερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (88’).