Βέλγιο

Ήττα-πισωγύρισμα για την Άντερλεχτ

Απρόσμενη ήττα με 2-1 γνώρισε η Άντερλεχτ στην έδρα της Έουπεν, μένοντας έτσι 7 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Γκενκ.

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η Άντερλεχτ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Έουπεν. Ηττήθηκε με 2-1 και έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος στο κυνήγι της κορυφής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αφού προειδοποίησαν με Κεϊτά και Τογιοκάβα στα πρώτα λεπτά, πήραν το προβάδισμα στο 26’, με τον Γκαρσία να σουτάρει δυνατά από μακριά, την μπάλα να κοντράρει στο κεφάλι του Μπορνό και να καταλήγει στα δίχτυα του Ντιντιγιόν για το 1-0. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Άντερλεχτ, μόλις 5 λεπτά αργότερα, με τους παίκτες της Έουπεν να συνδυάζονται όμορφα, τον Ντιντιγιόν να αποκρούει το πρώτο σουτ από τον Γκαρσία, αλλά τον Τογιογκάβα να παίρνει το «ριμπάουντ» και με ψύχραιμο τελείωμα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Η, κάκιστη μέχρι εκείνο το σημείο, Άντερλεχτ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι αμύνονταν μαζικά, προσπαθώντας να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 78’, όταν ο Σαιέφ έκανε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Σαντινί με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.