Oλλανδία

Ήττα σοκ για Αϊντχόφεν, έσωσε τον βαθμό η Φένλο

Μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας έμεινε η Φέγενορντ, μετά την απρόσμενη ήττα της Αϊντχόφεν με 2-0 από την Χέρενφεν στην 4η αγωνιστική της Eredivisie. Συνεχίζει τη θετική πορεία η Φένλο.

Απρόσμενη ήττα δέχτηκε η Αϊντόχφεν με 2-0 από τη Χέρενφεν στην τέταρτη αγωνιστική της Eredivisie.

Η νικηφόρα πορεία της σταμάτησε μέσα σε έξι λεπτά, αφού τόσα χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να διαμορφώσουν το τελικό σκορ και να πάρουν το τρίποντο.

Ο Ζενέλι στο τέταρτο μόλις λεπτό, με φοβερό μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Ρεζά δύο λεπτά μετά έκανε το 2-0. Η κόκκινη κάρτα του Λοθάνο στο 37’ μετέτρεψε σε εφιάλτη το ματς, αφού η Αϊντχόφεν δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο, με αποκορύφωμα την τρομερή ευκαιρία του Ρεζά στο 74’ με χαμένο πέναλτι.

Η κόκκινη κάρτα του Λοθάνο

sc Heerenveen - PSV Eindhoven Red Card Hirving... από Sportshighlights2

Το 1-0 του Ζενέλι

sc Heerenveen - PSV Eindhoven 1-0 από Sportshighlights2

Το 2-0 του Ρεζά

sc Heerenveen - PSV Eindhoven 2-0 από Sportshighlights2

Σημαντικό βαθμό έσωσε στο φινάλε και η Φένλο, η οποία ισοφάρισε σε 1-1 την Γκρόνιγκεν στις καθυστερήσεις.

Ο Μαχί στο 15’ άνοιξε το σκορ, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι στο 50’. Η νεοφώτιστη, όμως, δεν… μάσησε και με γκολ του Ενβακάλι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε ένα ακόμα σημαντικό βαθμό.

Goal Mimoun Mahi - FC Groningen 1 - 0 VVV-Venlo από jason-pitt1

Kelechi Nwakali Goal HD - Groningen 1 - 1 Venlo... από jason-pitt1