Πορτογαλία

Ήττα σοκ για Σπόρτινγκ-Βλέπει Ευρώπη η Μορεϊρένσε

Η Σπόρτινγκ γνώρισε την 2η ήττα της στα τελευταία τρία ματς πρωταθλήματος από την Τοντέλα και βλέπει τις όποιες ελπίδες για τίτλο να εξανεμίζονται. Νίκη Ευρώπης για Μορεϊρένσε.

Την 4η ήττα της στο πρωτάθλημα και 2η στα τελευταία τρία παιχνίδια γνώρισε η Σπόρτινγκ με 2-1 από την Τοντέλα που εξανέμισε τις ελπίδες των «λιονταριών» για τον τίτλο. Με την ήττα αυτή έμεινε στους 34 πόντους και την 4η θέση. Αν η Πόρτο νικήσει τη Νασιονάλ, η ομάδα της Λισσαβόνας θα μείνει οκτώ πόντους πίσω στην κούρσα του τίτλου.

Η Τοντέλα μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντελγάδο. Οι γηπεδούχοι παρά την αποβολή του Ζακιτέ στο ξεκίνημα του β’ μέρους, δεν πτοήθηκαν, έπαιξαν έξυπνα και με γκολ του Τομανέ στο 74’ έκαναν το 2-0. Παρά την μείωση του σκορ από τον Ματιέ στο 76’ η Σπόρτινγκ δεν μπόρεσε ν’ αποφύγει την 4η ήττα της στο πρωτάθλημα.

Αποφασιστικό βήμα για την είσοδο της στις θέσεις που οδηγούν στηνμ Ευρώπη έκανε η Μορεϊρένσε που με την 3η σερί νίκη της βρίσκεται μόνη πλέον στην 5η θέση με 28 πόντους, μετά το 1-0 σε βάρος της Άβες. Το νικητήριο γκολ ήρθε στο 76ο λεπτό από τον Λουμ.