Αγγλία

Και ο νέος είναι ωραίος και ο παλιός είναι αλλιώς!

Με γκολ του νεοαποκτηθέντα Εντομπελέ στο 73' και με άλλα δύο τέρματα του αρχηγού, Χάρι Κέιν (86', 90'), η Τότεναμ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα με ανατροπή αρχίζοντας με δύσκολη νίκη τη φετινή σεζόν.

H Tότεναμ με ξέσπασμα στο τελευταίο 20λεπτο του ματς κατάφερε να σβήσει την οποιαδήποτε πιθανότητα για στραβοπάτημα στην εκκίνηση της στην φετινή Premier League με το νέο απόκτημα, τον 23χρονο Εντομπελέ να σκοράρει για την ισοφάριση και τον φυσικό της ηγέτη, Χάρι Κέιν να σκοράρει δύο φορές στο τέλος.

Ο Μαγκίν δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να αναστατώσει τα "σπιρούνια" μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ ο Κέιν δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στις δύο ευκαιρίες που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Τότεναμ έψαχνε απεγνωσμένα την ισοφάριση και ο Εντομπελέ έδωσε τη λύση με μακρινό σουτ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των "χωρικών". Από την οξυδέρκεια και το πείσμα του Λαμέλα που έκλεψε την μπάλα από τον Γκρίλις και έκανε σουτ που κόντραρε, ο Κέιν πήρε την μπάλα και με το αριστερό έγραψε το 2-1. Ο σούπερ σταρ της Τότεναμ από την ωραία ασίστ του Σισοκό στο φινάλε, έγραψε το 3-1.