Γερμανία

Καλοβλέπει σεντόνι η Άιντραχτ

Με φόρα από την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, η Άιντραχτ νίκησε 1-0 τη Νυρεμβέργη, έφτασε τα εννιά σερί ματς χωρίς ήττα και βρίσκεται μια ανάσα από την τέταρτη θέση και το σεντόνι.

Πορεία πρωταθλητισμού πραγματοποιεί στον δεύτερο γύρο της Bundesliga η Άιντραχτ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης ξεπέρασε και το εμπόδιο της Νυρεμβέργης, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, έφτασε τα εννιά συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα (πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες) και πλέον απέχει μόλις έναν βαθμό από την τέταρτη προνομιούχο θέση, που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για το Champions League. Από την άλλη, η ουραγός γνώρισε μια ακόμη ήττα και πλέον με οχτώ αγωνιστικές να απομένουν, θα χρειαστεί ένα θαύμα για να παραμείνει στην κατηγορία.

Ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου και αυτό αφορούσε περισσότερο στην Άιντραχτ, αφού η ουραγός Νυρεμβέργη δεν φαινόταν ικανή για να προκαλέσει προβλήματα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, που «κουβαλούσαν» και την κούραση από το παιχνίδι της Πέμπτης (14/3) με την Ίντερ για το Europa League, δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Στην πρώτη, ουσιαστικά, καλή ευκαιρία τους, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Χίντερεργκερ στο 31’. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πασιέντσια πέτυχε γκολ, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, η Νυρεμβέργη είχε μια εξαιρετική ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Κούμπο στο 54’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, γλίτωσε από δεύτερο γκολ, αφού στο σουτ του Πασιέντσια, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσαν να «κλειδώσουν» το ματς, αφού και στο 74’ ο Ντα Κόστα δεν σημάδεψε σωστά. Στο 90’ η Άιντραχτ είδε να της ακυρώνεται άλλο ένα γκολ ως οφσάιντ, αυτή τη φορά από τον Ρέμπιτς, αλλά, ακόμη κι έτσι, πανηγύρισε άλλη μια νίκη, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση, στην οποία βρίσκεται μέσα στο 2019.