Σκωτία

Καρέ η Σέλτικ, κορυφή η Χαρτς

Καταιγιστική η Σέλτικ, επιβλήθηκε 4-2 της Χιμπέρνιαν και παρέμεινε στο -3 από την πρωτοπόρο Χαρτς, που επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-1 της Αμπερντίν.

Το απόλυτο νικών στο γήπεδό της διεύρυνε η Σέλτικ, που ξεπέρασε το εμπόδιο της Χιμπέρνιαν με σκορ 4-2, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της σκοτσέζικης Premier League. Οι πρωταθλητές πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με τους Ρόγκιτς (8’) και Ν’τσαμ (19’), δείχνοντας εξ αρχής «ποιος είναι το αφεντικό». Στην επανάληψη χαλάρωσαν και η ομάδα του Εδιμβούργου μείωσε στο 63’ με τον Καμπερί. Ο Έντουαρντ (70’) έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, αλλά τρία λεπτά αργότερα, ο Μπόιλ μείωσε σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Έντουαρντ με δεύτερο προσωπικό τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες για την πρωτοπόρο Χαρτς. Η ομάδα του Εδιμβούργου ξεπέρασε άμεσα την πρώτη φετινή ήττα από τη Ρέιντζερς, καθώς επικράτησε 2-1 της Αμπερντίν και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 από την Σέλτικ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36’ με τον Ντζουμ και επτά λεπτά αργότερα ο Νέισμιθ με πέναλτι έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, μειώνοντας επίσης με πέναλτι του Μακάι-Στίβεν στο 55’, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Συνέχεια στην εξαιρετική τους πορεία έδωσαν Κιλμάρνοκ και Λίβινγκστον. Η πρώτη επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Σεντ Μίρεν και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με τη Σέλτικ, ενώ η δεύτερη συνέτριψε με σκορ 4-0 τη Νταντί και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή. Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας κρίθηκε με… buzzer beater. Ο Κερ σκόραρε στο 92’ και η Σεντ Τζόνστον πήρε μια τεράστια νίκη στην έδρα της Μάδεργουελ με 1-0.