Κύπρος

Καταιγίδα η Νέα Σαλαμίνα συνέτριψε την Ομόνοια

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα σόκαρε την Ομόνοια με πεντάρα. Στους 40 πόντους οι γηπεδούχοι, στους 36 και ουραγοί στα πλέι-οφ, οι φιλοξενούμενοι.

Σε ένα ματς με επτά γκολ και πάρα πολλές φάσεις, η Νέα Σαλαμίνα επιβλήθηκε με 5-2 της Ομόνοιας και ξέφυγε από την αντίπαλο της με τέσσερις βαθμούς για την 5η θέση. Ο Μαργκάσα μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ, αλλά στο 18’, ο Μαυρίας απάντησε για το 1-1 και ενώ ήδη η γηπεδούχος μετρούσε πέρα από το γκολ και δύο δοκάρια. Ο Κολοβός πριν καλά-καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-2 στο 23’.

Από εκεί και μετά ωστόσο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων. Στο 33’ ο Ελουντού ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 42’ ο Τιάγκο έδωσε ξανά προβάδισμα στην γηπεδούχο με 3-2. Πριν καλά συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στην επανάληψη, ο Κορέια στο 52’και ο Κίνγκλεϊ στο 56’ διαμόρφωσαν το 5-2.

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης