Ισπανία

«Καθάρισε» από νωρίς και σκεφτόταν Ρεάλ η Ατλέτικο

Κάνοντας το καθήκον της από το πρώτο μέρος, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 3-0 την Ουέσκα στο "Μετροπολιάνο" για την έκτη αγωνιστική της Primera Division και πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι με τη Ρεάλ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε από το πρώτο ημίχρονο εύκολα 3-0 τη νεοφώτιστη Ουέσκα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» για την έκτη αγωνιστική της Primera Division και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με -2 από τις πρωτοπόρους Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, που έχουν ένα ματς λιγότερο, και τους «μερένχες» να υποδέχονται τους «ροχιμπλάνκος» στο «Μπερναμπέου» το ερχόμενο Σάββατο στο μεγάλο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους και παρέμειναν στη 17η θέση.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμέονε προηγήθηκαν με τον Γκριεζμάν στο 16’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τη βολίδα του Παρτέι στο 30’. Ο Κόκε χρεώθηκε γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει ως οφσάιντ στο 33’, αφού στη σέντρα-σουτ που επιχείρησε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, συμπαίκτης του επηρέαζε τη φάση με την προβολή που έκανε.

Έτσι, στο δεύτερο μέρος ο Μαδριλένοι άρχισαν να σκέφτονται το ντέρμπι με τη Ρεάλ το ερχόμενο Σάββατο και επαναπαύτηκαν, με την Ουέσκα να δημιουργεί δύο καλές ευκαιρίες και τον Ζέλσον Μάρτινς να χάνει τη μοναδική των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις.