Ιταλία

«Καθάρισε» για Ρόμα ο Πελεγκρίνι

Με δύο γκολ του Πελεγκρίνι στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόμα νίκησε την Πάρμα 2-0 στο «Ενιο Ταρντίνι» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Italia.

Η Ρόμα νίκησε στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Πελεγκρίνι 2-0 την Πάρμα στο «Ενιο Ταρντίνι» στο τελευταίο ματς των «16» του ιταλικού Κυπέλλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Έτσι, οι «τζιαλορόσι» θα διεκδικήσουν και μέσω του δεύτερου θεσμού την έξοδο στο επόμενο Europa league, κάτι που οι «παρμέντσι» θα το «κυνηγήσουν» μόνο μέσω της Serie Α, απέχοντας πλέον -1 από τις προνομιούχες θέσεις.

Οι πρωτευουσιάνοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν ευκαιρίες για να προηγηθούν. Τελικά, στο 49’ ο Πελεγκρίνι με ωραία προσπάθεια μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 και στο 76’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε την πρόκριση στους «τζιαλορόσι».