Πορτογαλία

«Καθάρισε» για τη Μπενφίκα ο Τσέρβι!

Τα βρήκε «σκούρα» αλλά καθάρισε με Τσέρβι η Μπενφίκα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός σκόραρε δις και χάρισε στην ομάδα του ένα ζόρικο τρίποντο μέσα στην έδρα της Πορτιμονένσε (1-3).

Ζορίστηκε αλλά τελικά… χαμογέλασε η Μπενφίκα!

Οι «αετοί» τα βρήκαν… σκούρα στην έδρα της Πορτιμονένσε αλλά ο Τσέρβι σκόραρε δις και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του (1-3), ανεβάζοντάς την ξανά στην κορυφή εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι η Πόρτο έχει δύο ματς λιγότερα!

Στα του ματς, η Μπενφίκα βρήκε το γρήγορο γκολ με τον Τσέρβι (7’) και ήλεγχε απόλυτα το ματς, πηγαίνοντας στο μας μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, η φορμαρισμένη Πορτιμονένσε έφερε το ματς στα ίσα με γκολ του Μασέδο στο 65’ και… άγχωσε τους αντιπάλους της. Ο Τσέρβι όμως σκόραρε ξανά στο 77ο λεπτό και έγιρε την πλάστιγγα προς την ομάδα του. Μάλιστα, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν ανοιχτεί και σκόραραν για τρίτη φορά στο ματς με τον Ζίφκοβιτς.