Βέλγιο

Καθάρισε ξανά ο Καρέλης για την Γκενκ

Ο Καρέλης σκόραρε ξανά και οδήγησε τη Γκενκ σε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά με 2-1 επί της Βέστερλο. Ισόπαλο χωρίς σκορ το ντέρμπι ανάμεσα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ και την Κλαμπ Μπριζ.

Καρέλης λαμπρός την οδηγεί. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε ξανά και έδωσε τη νίκη στην Γκενκ κόντρα στη Βέστερλο με 2-1. «Σούπα» το ντέρμπι ανάμεσα σε Ζούλτε Βάρεγκεμ και Κλαμπ Μπριζ.

Η Γκενκ έκαμψε την αντίσταση της Βέστερλο με σκόρερ ξανά τον Νίκο Καρέλη. Ο Έλληνας φορ έκανε το 2-0 στο 66’ με κοντινή προβολή, με τον Ποζουέλο να έχει ανοίξει το σκορ δώδεκα λεπτά νωρίτερα. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μιχάλη Μανιά που έμεινε στον πάγκο σε όλο το ματς ήταν να μειώσει στο 82’ με τον Μόλενμπεργκς. Με αυτό του το τέρμα ο Καρέλης ανέβηκε στον κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 8 τέρματα, παρέα με τους Σαάντι και Τεόντορτσουκ.

Στο ντέρμπι της ημέρας, η πρωτοπόρος Ζούλτε Βάρεγκεμ ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Κλαμπ Μπριζ. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία αλλά να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια πολύ καλή ευκαιρία που θα τους δώσει το γκολ και συνεπώς τη νίκη.

Τέλος, Έουπεν και Λόκερεν έμειναν στο 2-2. Ο Ονιεκούρου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20’ αλλά ο Τερκί στο 42’ ισοφάρισε. Στο 78’ ο Σιλά έβαλε την Έουπεν ξανά μπροστά στο σκορ αλλά δέκα λεπτά μετά ο Στρίτμαν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με τον Σωτήρη Νίνη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ, η Σαρλερουά πήρε 2-2 στην έδρα της Σεν Τρούιντεν.