Ιταλία

«Καθάρισε» ξανά την Σαμπντόρια και προκρίθηκε η Κάλιαρι

Λίγες ημέρες μετά το μεταξύ τους επικό ματς για το πρωτάθλημα, Κάλιαρι και Σαμπντόρια τέθηκαν αντιμέτωπες για το Coppa Italia με την ομάδα της Σαρδηνίας να επικρατεί 2-1 και να προκρίνεται στους «16».

Την έχει πιάσει... πελάτισσα!

Λίγες ημέρες μετά την μεταξύ τους ματσάρα στη Σαρδηνία, Κάλιαρι και Σαμπντόρια τέθηκαν ξανά αντιμέτωπες στο «Sardegna Arena». Αυτή τη φορά ήταν για τους «32» του Coppa Italia, με την ομάδα από την Σαρδηνία να επικρατεί με 2-1 και να προκρίνεται στους «16» όπου την περιμένει η Ίντερ!

Στο ματς του Κυπέλλου, πάντως, το θέαμα δεν ήταν το ίδιο επικό όπως και στο πρωτάθλημα (σσ. 4-3). Όχι ότι ήταν κακό παιχνίδι αλλά φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό της περασμένης Δευτέρας. Στα του αγώνα, λοιπόν, ο Τσέρι στο 7ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Κάλιαρι, με τους Σαρδήνιους να το διευρύνουν στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ραγκάτσου (2-0).

Ο Γκαμπιαντίνι στο 87ο λεπτό μείωσε σε 2-1 και πρόσθεσε άγχος στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν... λύγισαν και κράτησαν την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση.