Γενικά

Καθάρισε με Ματέο Γκαρσία και Μποάκιε ο Ερυθρός Αστέρας

O Eρυθρός Αστέρας, με γκολ Ματέο Γκαρσία και του Μποάκιε επικράτησε της Προλετέρ 2-0 εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική στην Σερβία και αποσπάστηκε επτά πόντους από την 2η θέση.

Μετά από ένα κλειστό παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε στο Νόβι Σαντ της Προλετέρ 1-0 και εξακολουθεί να προπορεύεται με άνεση στην Σερβία και μετά την 14η αγωνιστική. Οι παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς συνάντησαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην επανάληψη έκαμψαν την αντίσταση των αντιπάλων τους και έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει στους 32 βαθμούς.

Ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Ματέο Γκαρσία στο 59ο λεπτό, ενώ στο 82ο λεπτό ο Μποάκιε που είχε περάσει 20 λεπτά νωρίτερα σαν αλλαγή στο παιχνίδι, «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του Μιλόγεβιτς.

Η σύνθεση του Αστέρα: Μπόργιαν, Κάνιας, Γκάγιτς, Ματέο Γκαρσία, Μάριν, Μιλούνοβιτς, Πάνκοφ, Πάβκοβ (81’ Γέφτοβιτς), Ρόντιτς, Σίμιτς (62’ Μποάκιε), Βούλιτς (62’ Γιόβανσιτς)