Γερμανία

Καθάρισε… νωρίς η Άιντραχτ

Με γκολ του Χίντερεγκερ από το 36ο… δευτερόλεπτο, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε 1-0 τη Χόφενχαϊμ, που είχε σωστά δύο ακυρωθέντα γκολ, με χρήση VAR, στην πρεμιέρα τους στη Bundesliga.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Bundesliga η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που επικράτησε με 1-0 της Χόφενχαϊμ, χάρη στο γκολ του Μάρτιν Χίντεργκερ από… τα αποδυτήρια.

Ο Αυστριακός αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φρανκ Μπάουμαν μόλις στο 36ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης που διεξήχθη στην κατάμεστη «Κόμερτσμπανκ Αρένα» για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, μετά από γέμισμα του Φίλιπ Κόστιτς από τα αριστερά, διαμορφώνοντας… πρόωρα το τελικό αποτέλεσμα!

Οι «αετοί» θα μπορούσαν να είχαν βάλει και δεύτερο γκολ, στο 54ο λεπτό, με τον Στέφαν Πος να διώχνει πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Ντόμινικ Κορ. Ενώ ο σύλλογος του Κράιχγκαου κατάφερε να σκοράρει δύο φορές, αλλά καμία εξ αυτών δεν μέτρησε, ορθώς…

Αφού στη μεν φάση του 41’, ο Μάρτιν Ρουπ ήταν οφσάιντ παρεμποδίζοντας και τον Κέβιν Τραπ την ώρα που ο Ντένις Γκάιγκερ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή. Ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν ο Ισάκ Μπελφοντίλ εκείνος που ήταν εκτεθειμένος μετά την κεφαλιά πάσα του Ιλίας Μπεμπού.