Γερμανία

«Καθάρισε» σε ένα ημίχρονο η Λεβερκούζεν!

Ένα καλό εικοσάλεπτο στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για την Λεβερκούζεν ώστε να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ με 3-1.

«Πλώρη» για Ευρώπη βάζει η Λεβερκούζεν! Οι «ασπιρίνες» επικράτησαν εύκολα με 3-1 μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και μείωσαν την απόσταση από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League στους τρεις βαθμούς.

Η Λεβερκούζεν πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, πίεσε για το γκολ και κατάφερε με τη συμπλήρωση 23 λεπτών να το πετύχει. Ο Χάβερτς μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα στον Μπελαραμπί και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Λίγο αργότερα, οι «ασπιρίνες» πήραν σπουδαίο προβάδισμα για τη νίκη. Ήταν το 40ο λεπτό όταν ο Μπέντερ έδωσε στον Τσιτσαρίτο και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Η Άουγκσμπουργκ στο 60ο λεπτό ξαναμπήκε στο παιχνίδι, με τον Κορ να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ασίστ του Κου και να μειώνει σε 2-1. Ωστόσο, ο Τσιτσαρίτο πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.