Σκωτία

«Καθάρισε» στο β’ και προκρίθηκε η Σέλτικ

Η Σέλτικ νίκησε 2-0 τη Χιμπέρνιαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας.

Η Σέλτικ είναι η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας. Οι «Κέλτες» δυσκολεύτηκαν ένα ημίχρονο απέναντι στη Χιμπέρνιαν, στον πρώτο χρονικά νοκ άουτ προημιτελικό, ωστόσο, στο δεύτερο ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί και έφτασαν εύκολα στη νίκη με σκορ 2-0.

Ο Νιλ Λένον είδε την ομάδα του να χάνει σωρεία ευκαιριών στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά στην επανάληψη, ο Φόρεστ στο 62’ «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» και έδιωξε το άγχος. Στο 75’ ο Μπράουν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.