Κύπρος

«Καθάρισε» στο τέλος η Ομόνοια

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ομόνοια νίκησε 3-1 την ΑΕ Λεμεσού και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στα πλέι οφ για τον τίτλο στο πρωτάθλημα Κύπρου.

Σε ένα δραματικό, όπως εξελίχθηκε, παιχνίδι, η Ομόνοια επικράτησε 3-1 της ΑΕ Λεμεσού, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ για τον τίτλο στο πρωτάθλημα Κύπρου και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη διαδικασία. Οι «τριφυλλοφόροι» που έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες για την τρίτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, άνοιξαν το σκορ στο 24’ με τον Τζιωνή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «απαντήσουν» στο 36’ με τον Αντάμοβιτς, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η «απάντηση» ήρθε τελικά στο 81’ με τον Γουίλερ, αλλά η χαρά της ΑΕΛ κράτησε δύο λεπτά. Στο 83’ ο Ραμίρες έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ομόνοια και στο 90’ ο Ντάρμπισιρ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη νίκη της στη διαδικασία των πλέι οφ τίτλου πανηγύρισε και η Νέα Σαλαμίνα, που επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ Λάρνακας στο «Αμμόχωστος». Από την άλλη, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους φιλοξενούμενους, που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε ο Κίνγκσλεϊ στο 27’. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες, αλλά δεν απειλήθηκαν κιόλας, με εξαίρεση μια φάση στο 90’.